امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
شغل مناسب من
شغل مناسب من چیست؟
کودکی که آیندۀ مرا می‌دانست
تابستان سال 94؛ حین خدمت سربازی‌ام بود که پیشنهاد ساخت مستندی چندقسمتی را از گروهی فعال و خوش‌ذوق دریافت کردم.
آن روزها به خاطر مشغولیتم در پادگان، کار ثابتِ روزانه نداشتم و چنین پیشنهادی، فرصتی عالی برای من محسوب می‌شد.
موضوعِ مستند، موردعلاقه‌ام بود؛ به همین خاطر بدون معطلی قبول کردم و دنبال مقدمات کار و هماهنگی‌ها رفتم.
انجام این کار برای کسی مثل من خیلی سخت نبود. غیر از فیلم‌برداری که سررشته‌ای در آن نداشتم؛ بقیۀ کارها را غالباً خودم انجام می‌دادم.
کار را با دو فیلم‌بردار شروع کردم و اگرچه انرژی زیادی از من گرفت؛ اما تقریباً خوب پیش می‌رفت.
در یکی از قسمت‌ها، مصاحبه‌ای با یکی از اساتید مطرحِ دانشگاه‌های کشور داشتم.
مصاحبه در کافه‌ای حوالی خیابان ولیعصر تهران ضبط شد.
جلسۀ خوبی بود. به خاطر فضای مناسبِ کافه و کلام دل‌نشین استاد، صحبت‌های ما بعد از مصاحبه هم ادامه پیدا کرد.
ایشان از من در مورد عواملِ کار پرسید و وقتی متوجه شد که طراحی، نویسندگی، گویندگی، کارگردانی و چند کار دیگر را خودم به صورت هم‌زمان انجام می‌دهم، خیلی تعجب کرد.
تعجبش وقتی بیشتر شد که فهمید من غیر از مستند‌سازی، کار‌های دیگری هم انجام می‌دهم که اغلب آن‌ها، کاملاً نامربوط با یکدیگرند.
تعجبش بر‌خلاف انتظار من، تعجب مثبت و ستایش‌آمیزی نبود؛ امّا زمینۀ آغاز گفتگویی متفاوت و یادگیری نکاتی ناب در خصوص انتخابِ شغلی مناسب برای من بود.
راهکارهایی که بعدها با دنبال کردن سرنخ‌هایی که از استاد یاد گرفتم و مطالعه پیرامون آن، تکمیل شد و به‌عنوان دستاوردی بزرگ برای ادامۀ زندگیِ کاری و شخصی من قرار گرفت.
در یکی دو سال اخیر، گاهی پیش می‌آمد که به‌طور اتفاقی در جمع‌های دوستانه و یا در ملاقات خصوصی با دوستان، اشاره‌ای به این راهکارها می‌کردم.
استقبال خوب دوستان، سبب شد به فکر مکتوب کردن این راهکارها بیفتم و هر‌از‌چندگاهی آن را تکمیل کنم.
آن راهکارها چه بود؟
دستاوردِ آن روز من، آموختن راهکاری دقیق، واقع‌گرایانه و درعین‌حال، ساده و کاملاً کاربردی در خصوص انتخاب شغل مناسب من بود. در این نوشتار سعی می‌کنم که این راهکارِ چهار مرحله‌ای را با شما در‌میان بگذارم.
دستورالعملِ رفتاری در انتخاب شغلِ مناسب، از «استعداد ویژۀ»‌ هر فرد آغاز می‌شود.
به گفتۀ استاد، اگرچه انسان‌ها استعداد‌های گوناگونی دارند؛ امّا در یک استعداد و توانمندیِ به‌خصوص، از دیگران سرآمد هستند که اگر روی آن سرمایه‌گذاری کنند، در آن رشته و زمینه، چند سروگردن از دیگران بالاتر خواهند بود.

منبع: وبسایت ماهان تیموری
پاسخ

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  وانت بار چیتگر با کرایه مناسب (وانت بار غرب تهران) geekgirl 0 464 2022/10/13، 12:03 PM
آخرین ارسال: geekgirl
  تابلو مناسب برای منزل hassanh403 0 846 2021/11/11، 09:17 AM
آخرین ارسال: hassanh403
  پتینه کاری پیست؟ | پتینه کاری منزل با قیمت مناسب milad_shafipour 0 963 2020/10/07، 05:58 AM
آخرین ارسال: milad_shafipour
  معرفی انواع کابینت، چه کابینتی مناسب خانه شماست ؟ mino 0 751 2019/11/26، 01:10 PM
آخرین ارسال: mino
  نحوه انتخاب کلمات کلیدی مناسب برای طراحی سایت azadehsadeghi 0 870 2019/04/15، 09:03 AM
آخرین ارسال: azadehsadeghi
  طراحی سایت مناسب افراد کم توان azadehsadeghi 0 1,299 2019/04/08، 07:21 AM
آخرین ارسال: azadehsadeghi
  راهنمایی برای اجاره باغ تالار مناسب negar2000 0 1,865 2018/06/16، 06:57 PM
آخرین ارسال: negar2000
  انتخاب سالن عروسی مناسب negar2000 0 2,192 2018/05/31، 02:56 PM
آخرین ارسال: negar2000
  سایت مناسب برای شرکت alirezarad 0 2,093 2017/08/26، 08:32 PM
آخرین ارسال: alirezarad
  طراحی سایتی مناسب برای انتشارات ooma1372alizadeh 0 2,119 2017/08/20، 12:45 PM
آخرین ارسال: ooma1372alizadeh

پرش به انجمن: