انجمن استودیو توپو مرجع طراحان و توسعه دهندگان

نسخه‌ی کامل: علت سوزش مقعد و نحوه درمان این عارضه
شما در حال مشاهده‌ی نسخه‌ی متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده‌ی نسخه‌ی کامل با قالب بندی مناسب.
[تصویر:  %D8%B3%D9%88%D8%B2%D8%B4-%D9%85%D9%82%D8%B9%D8%AF.jpg]

سوزش مقعد را می‌توان یک عارضه بسیار شایع دانست که افراد به دلایل مختلف به آن دچار می‌شوند. البته شدت سوزش در هر فردی با توجه به علت ایجاد آن متفاوت است و حتی در کودکان هم دیده می‌شود. اگر سوزش مقعد با علائم دیگری مثل خونریزی، تورم و التهاب و درد مقعد همراه باشد، قطعا یکی از بیماری‌های نشیمنگاهی عامل آن است.
تشخیص علت و درمان این عارضه کار سختی نیست و در موارد زیادی تنها با تجویز دارو و روش های ساده خانگی مشکل برطرف می شود.
اغلب افراد مبتلا به سوزش مقعد، این عارضه را خجالت آور می‌دانند و از مراجعه به پزشک خودداری می‌کنند، در حالیکه تاخیر در مراجعه به دکتر تنها باعث بدتر شدن این مشکل می‌شود.

بررسی علت سوزش مقعد
گفتیم که که این عارضه می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد که در این بخش اصلی‌ترین دلایل سوزش مقعد را با هم بررسی می‌کنیم:
  • یبوست و اسهال طولانی مدت باعث خشک شدن مخاط و ترشحات داخل مقعد و در نهایت ایجاد سوزش در این ناحیه می‌شود.
  • خارش ناحیه آنال که در داخل یا اطراف مقعد ایجاد می‌شود، می‌تواند پیامدهایی به همراه داشته باشد که سوزش مقعد یکی از آنهاست. معمولا فرد برای برطرف کردن خارش، ناحیه مقعد را تحریک می‌کند و همین باعث ایجاد التهاب در پوست اطراف این ناحیه و در نهایت سوزش می‌شود.
  • مصرف غذاهای تند هم می‌تواند باعث تحریک و درنهایت بروز خارش و سوزش مقعد شود. خوراکی هایی مثل ادویه های تند، مرکبات، ترشی جات، نوشیدنی‌های گازدار و کافئین دار و … از عوامل اصلی ایجاد سوزش مقعد به شمار می‌آیند.
  • برخی بیماری‌های پوستی هم ممکن است باعث ایجاد التهاب و سوزش در این ناحیه شوند.
  • بیماری‌های روده مثل کولیت، سندرم روده تحریک پذیر، التهاب روده و پرولاپس رکتوم هم از عوامل ایجاد این عارضه به شمار می آیند.
  • بواسیر یا هموروئید که یکی از شایع‌ترین بیماری‌های ناحیه نشیمنگاهی است هم می‌تواند باعث ایجاد سوزش مقعد هنگام دفع مدفوع شود که برای اطلاعات بیشتر در مورد بیماری بواسیر می‌توانید به این صفحه مراجعه کنید.
  • شقاق یا زخم آنال هم یکی از عوامل مهم در ایجاد درد و سوزش مقعد بشمار می‌رود که برای بیمار بسیار آزاردهنده است و شدت آن هنگام دفع مدفوع افزایش می‌یابد.
  • بهداشت ضعیف یا افراطی هم از مواردی است که در تحریک پوست اطراف مقعد تاثیرگذار است. استفاده از لوسیون‌ها، صابون و دستمال های زبر منجر به التهاب و در نهایت سوزش مقعد می‌شود. همچنین تمیز نشدن مقعد بعد از دفع مدفوع و تجمع آلودگی در اطراف این ناحیه هم می تواند باعث ایجاد تحریک پوستی شود.
  • بیماری های مقاربتی مثل زگیل تناسلی، تبخال، کلامیدیا و غیره که گاهی ممکن است به دلیل رابطه مقعدی ایجاد شوند هم از عوامل ایجاد سوزش در این ناحیه به شمار می‌روند و باید هرچه زودتر درمان شوند.
مراجعه به پزشک
نکته مهم این است که قبل از مراجعه به پزشک و تشخیص قطعی بیماری اصلا دست به درمان های خودسرانه نزنید تا شرایط بیماری بدتر نشود. احتمالا از خود می‌پرسید که برای درمان سوزش مقعد به چه دکتری مراجعه کنید؟
مراجعه به یک جراح عمومی یا متخصص بیماری‌های مقعدی بهترین راه برای تشخیص و درمان بیماری شماست.